badanie EKG Opole

Badanie EKG jest jednym z podstawowych badań w kardiologii. Jest niebolesne i krótkie. Polega na zapisie zmian pola elektrycznego generowanego przez pracujące serce.

Aparat dokonujący zapisu krzywej EKG połączony jest z określonymi punktami klatki piersiowej i kończyn ciała pacjenta za pośrednictwem specjalnych elektrod.
Jest jednym z pierwszych badań dodatkowych zlecanych przez lekarza, który podejrzewa u Pacjenta zaburzenia pracy serca. Jest to niedrogie i nieinwazyjne badanie pozwalające na wstępną ocenę pracy serca. Należy jednak pamiętać, że badanie to ma ograniczoną wartość diagnostyczną, ponieważ raczej potwierdza obecność nieprawidłowości niż je wyklucza. Innymi słowy – prawidłowy zapis EKG nie wyklucza obecności choroby natomiast stwierdzenie zaburzeń elektrycznej pracy serca częściej (choć nie zawsze) jest związane z jego chorobą.

EKG

 

Jakie zaburzenia dają nieprawidłowy wynik EKG?

Niektóre nieprawidłowości są widoczne tylko w zapisie EKG. Dotyczy to zaburzeń przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu (bloki przewodzenia) oraz nadmierna czynność elektryczna serca powodująca niemiarową pracę serca. Innym przykładem są zaburzenia repolaryzacji komór serca mogące wskazywać na przeciążenie lub niedokrwienie serca. Pacjent nie zawsze odczuwa zaburzenia rejestrowane w EKG, choć niektóre z nich mogą być groźne.

Jakie są wskazania do badania EKG?

Najczęstszym powodem zlecania przez lekarza EKG są bóle w klatce piersiowej kojarzone przez pacjentów z bólami serca. Bóle tego typu występują często, co nie oznacza, że zawsze związane jest to z chorobą serca. Większość osób sądzi że serce jest z lewej strony klatki piersiowej a w rzeczywistości serce aż w jednej trzeciej leży po stronie prawej. Można więc stwierdzić że serce leży za mostkiem i bóle pochodzenia sercowego tam właśnie się lokalizują. Bardzo wartościowe jest badanie EKG w czasie trwania dolegliwości ponieważ w EKG wykonywanym bez dolegliwości można nie stwierdzić żadnych zaburzeń pomimo całkiem poważnej choroby.

Samo określenie dusznica bolesna, używane przez lekarzy do opisywania dolegliwości sercowopochodnych, sugeruje trudność w nazwaniu ich przez pacjenta. Każdy pacjent może inaczej je odczuwać i opisywać. Lekarz często zadaje dodatkowe pytania o kierunek promieniowania dolegliwości. Drętwienie szyi, szczęki, obu barków, obu rąk – dodatkowo sugeruje, że choroba serca leży u podłoża dolegliwości. Jeżeli w czasie zatykania za mostkiem drętwieje prawy bark i prawa ręka, to ma to większe znaczenie we wstępnym rozpoznaniu niedokrwienia serca niż promieniowanie dolegliwości tylko w lewą stronę. Co prawda bóle po stronie lewej zdarzają się częściej, ale zwykle mogą wskazywać na chorobę żołądka lub przełyku. Decydujące znaczenie mają okoliczności w jakich powyższe objawy występują oraz czas ich trwania.

 

Więcej informacji na temat tego badania znajdą Państwo w poniższym filmie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *