badanie echo Opole

 

Badanie echokardiograficzne (ECHO serca) jest obecnie jednym z najważniejszych badań dodatkowych w kardiologii dziecięcej. Metoda wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania morfologii (budowy) i czynności serca. Wykorzystywane podczas ECHO serca specjalne techniki dopplerowskie pozwalają precyzować rozpoznanie. Ultrasonograf na którym wykonuje się badanie ECHO musi być wysokiej jakości i spełniać pewne specyficzne wymogi związane z koniecznością obrazowania narządu znajdującego się w nieustannym ruchu.

Medical Illustrations by Patrick Lynch, generated for multimedia teaching projects by the Yale University School of Medicine

Badanie wykonuje się ambulatoryjnie, nie ma potrzeby specjalnego przygotowania do badania. Przed wizytą można normalnie jeść i pić. Dziecko zazwyczaj układa się w pozycji leżącej na plecach. Pacjenci dorośli kładą się na lewym boku lub na plecach z lewą ręką uniesioną za głowę. ECHO serca jest całkowicie bezbolesne, zwykle trwa kilka-kilkanaście minut. Co więcej jest ono bezpieczne dla osób w każdym wieku – także dzieci i kobiet w ciąży. W razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie i nie niesie to za sobą dodatkowego zagrożenia dla pacjenta. W trakcie badania lekarz przykłada do klatki piersiowej sondę pokrytą żelem, przesuwając sondę na klatce piersiowej. Rejestrowane w ten sposób sygnały tworzą obraz na ekranie echokardiografu.

W swojej praktyce ECHO serca najczęściej wykonuję w celu potwierdzenia lub wykluczenia wrodzonych wad serca u dzieci. Oprócz tradycyjnej metody przezklatkowej (TTE) wykonuję również badania metodą przezprzełykową (TEE), która służy lepszemu uwidocznieniu przedsionków serca.

 

[Przykładowe zdjęcia badania ECHO lub link do galerii zdjęć]

Więcej informacji na temat badania w filmie poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *