Holter EKG Opole

Holter EKG polega na ciągłym monitorowaniu rytmu i częstości pracy serca przez ok. 24 godziny. Pozwala to ocenić jego pracę nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Badanie metodą Holtera umożliwia ocenę zaburzeń rytmu serca, które pojawiają się o różnych porach dnia i w nocy. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta; takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej; ze zmianami w EKG. Badanie umożliwia ocenę działania rozrusznika serca.

Badanie metodą Holtera jest przeprowadzane w domu pacjenta. Na klatce piersiowej badanego nakleja się elektrody, które łączy się następnie odpowiednio oznakowanymi kablami z przenośnym urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Urządzenie rejestrujące przypinane jest najczęściej do paska lub taśmy przewieszonej przez ramię, co umożliwia badanemu swobodne poruszanie się.

W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności oraz sporządzić notatki, w których nanoszone są ważniejsze wykonywane czynności i dolegliwości (kołatania serca, zawrotów, duszności itp.) z zaznaczeniem godziny, w której wystąpiły. Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania i notatki pacjenta. Badanie Holter EKG zwykle trwa około 24 godziny. W czasie trwania rejestracji obowiązuje zakaz kąpieli, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych oraz manipulować w rejestratorze. Badanie metodą Holtera jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest też badaniem bezbolesnym i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem, bo nie będzie można tego zrobić w jego trakcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *